Küsige endalt, kumba te eelistate – kas selget ja teravat pildirida, mida saadab sahisev heli koos raskesti kuuldava jutuga või kergelt ebaterav video, mille heli on puhas ning vestlus selgesti arusaadav? Tihti on heli kvaliteet visuaalist palju olulisem ning kvaliteetse heliga meedia köidab teie videote vaatajaid palju kindlamini.
On olemas mitmeid objektiivseid heli kvaliteeti iseloomustavaid näitajaid, näiteks väike moonutus, lai sagedusvahemik, dünaamiline ulatus. Need iseloomustavad küll rohkem kasutatavaid seadmeid, kuid on tinglikult kasutatavad ka salvestiste iseloomustamiseks. Samuti on teie videosalvestust võimalik elavdada taustahelide oskusliku kasutamisega.
Käesolevas juhendis tutvustame teile erinevaid mikrofone ning võimalusi kvaliteetsema heli lisamiseks teie videole.
Suundmikrofonid
Olulisimaks suundmikrofone iseloomustavaks omaduseks on nende võime võtta vastu peaasjalikult kindlast suunast tulevat heli. Suunates sellist tüüpi mikrofoni heli allikale, saate valida, missugune helitaust teie salvestatavat pildirida saadab. See on suur samm edasi kaamerasse sisse ehitatud mikrofoni kasutamiselt, mille salvestatav heli on üldjuhul „lamedam“ ning mis salvestavad laialt kogu ümbritseva heli.
Levinuimad suundmikrofonide kasutuskohad on intervjuud, kõnede ja loengute salvestused. Eriti sellistel juhtudel, kui kõneleja ei liigu ruumis ringi. Samuti kasutatakse suundmikrofone looduses kindlast suunast tuleva heli salvestamiseks.
Ehituselt koosnevad suundmikrofonid pikast torust, mille külgedel on väikesed sisselõiked ning heli vastu võttev mikrofonikapsel asub toru tagumises osas. Sellise konstruktsiooni tulemusena salvestub otse eest sisenev heli võrreldes külgedelt tuleva heliga tugevamini ning ümbritseva ruumi heli osa salvestises väheneb.
Kvaliteetse suundmikrofoni poolt salvestatav heli on tihti ka näiteks reväärimikrofonidega salvestatavast oluliselt kvaliteetsem, sest lisaks kindlast suunast salvestatavale helile ei ole neid vaja ka peita.
Tihti kinnitatakse suundmikrofonid statiivile või poomile ning paigutatakse nii, et nad jääksid salvestamise ajal kaadrist välja.
Reväärimikrofonid
Neil on palju nimesid: lav, kehamikrofon, lipsumikrofon… jutt käib ikka nendest väikestest mikrofonidest, mida kasutatakse intervjuudeks, tele- ja lavalt esinemisteks siis, kui kõneleja ei soovi mikrofoni käes hoida.
Vaid ligikaudu kirjaklambri suurune väikese kinnitusklambriga mikrofon, mis kinnitatuna rääkija suu lähedusse, edastab rääkija kõnet ning tänu sellele „püüab vähem kinni“ ümbritsevaid helisid. Reväärimikrofonide suunadiagramm on siiski „omnidirectional“, mis tähendab seda, et kinni püütakse igast suunast mikrofonini jõudev heli.
Reväärimikrofone kasutatakse laialdaselt ka videoesitluste ja vlogide tegemisel nutiseadmetega - TRS ja TRRS pistikutega seadmeid on lihtne nutiseadmetega ühendada.
Juhtmega reväärimikrofonid ongi ehk kõige soodsamaks lahenduseks teie vlogi helikvaliteedi tõstmisel. Kui soovite juhtmetest vabaneda, siis on üheks võimaluseks kasutada reväärimikrofone näiteks koos mõne Sarmonic Blink seeria tootega.
Juhtmevabad mikrofonid
Wireless microphones are widely used in the content industry, broadcasting, and public speaking to allow
Tänaseks on juhtmevabad mikrofonisüsteemid saanud sisutootmisel, avalikel esinemistel ja teleülekannetel väga laialt kasutatavateks – esinejad ei ole mikrofonikaabli pikkusega piiratud ning saavad esinemise ajal vabalt liikuda. Juhtmevaba mikrofonisüsteem koosneb mikrofonist (mõnikord in see saatjaga kokku ehitatud), saatjast ning vastuvõtjast.
Helisignaal muundatakse saatjas raadiolaineteks ning edastatakse vastuvõtjasse, mis on ühendatud kaamera, salvesti või nutiseadmega.
Enamus juhtmevabu mikrofonisüsteeme kasutab signaali edastamiseks 2,4 GHz sagedusala ja Gaussi sagedusmodulatsiooni, mis vähendab võimalikke häireid teistest ülekandeseadmetest.
Juhtmevabad mikrofonid aitavad teil luua paremaid videopostitusi, tootetutvustusi ja podcaste, otseülekandeid ning miks mitte ka veebikohtumisi.
Kaamerapealsed mikrofonid
Kaamerapealsed mikrofonid on üldjuhul kompaktsete mõõtmetega ning võimaldavad kinnitamiset kaamera peal asuvasse välklambi pessa.
Kaameratesse sisse ehitatud mikrofonide salvestatav heli ei ole üldjuhul väga hea. Need salvestavad tihti ka kaamera käsitsemise ning näiteks ka objektiivi teravustamismootori tekitatud helisid. Ülaltoodu ongi peamiseks põhjuseks kaamerapealsete mikrofonide kasutamiseks.
Paremate kaamerapealsete mikrofonide kinnitused on konstrueeritud selliselt, et need summutaksid võimalikult suure osa kaamera käsitsemisest tulenevatest helidest.
Kaamerapealsete mikrofonide ühendamiseks kasutatakse enamasti kas 1/8” (3,5 mm) pulkpistikuid või XLR ühendusi. Laiatarbekaamerad on üldjuhul varustatud 3,5 mm mikrofonisisenditega, XLR-lahendust kasutatakse pigem professionaalsetes seadmetes. Soovitame enne mikrofoni valimist kindlasti kontrollida, missugused mikrofonisisendid teie kaameral olemas on.
Lisatarvikud
Õues heli salvestades vajate mikrofonile korralikku tuulekaitset. Enamiku mikrofonidega saate vahtkummist tuulekaitse kohe kaasa, aga see aitab ainult nõrga tuule vastu. Tugevama tuule korral vajate oluliselt tõhusamat karvast tuulekaitset, mille saate panna kas vahtkummist tuulekaitsele peale või selle asemele.
Mõnikord tuleb kasuks ka pikema kaabli ning poomi kasutamine selleks, et võimalikku kaasnevat müra veelgi vähendada ning salvestada heli täpselt soovitud kohast.