Mälukaarte toodetakse väga erineva kuju, suuruse ja kiirusega. Üldjuhul on kaamerates võimalik kasutada ainult ühte tüüpi kaarte, vaid vähestel professionaalsetel kaameratel on pesad kahe erineva kaarditüübi kasutamiseks.
Tänapäevastes kaamerates on kõige laiemalt levinud SD ja mikroSD kaardid, kuid olemas on ka CFexpress, XQD ja CFast kaardid.
Olenevalt sellest, mida te jäädvustate, võib vajalik salvestuskiirus suurel määral erineda. Tehes üksikuid portree- või maastikufotosid, ei ole mälukaardi kiirus tõenäoliselt eriti oluline. Teise äärmusena vajate spordivõistlustel seeriavõtteid tehes või 4K videofaile salvestades kindlasti võimalikult kiiret ning suure mahutavusega mälukaarti. Selleks, et kasutajal oleks lihtsam leida endale sobivaimate omadustega mälukaart, on kaardile märgitud rida kokkuleppelisi sümboleid. Selles juhises käsitleme kõiki sümboleid ja mälukaardi tüüpe, et saaksite teha parima valiku.
SD (Secure Digital)
Nagu eelnevalt sai mainitud, on SD-kaart tänapäeval kõige levinum mälukaart. Võite neid leida väga erineva mahutavuse, lugemis- ja kirjutamiskiiruse jt omadustega. Järgnevalt anname ülevaate olulisimatest kaartidele kirjutatud numbritest ja tähistest, et saaksite teha teie vajadustele vastava parima valiku.
1: Lugemiskiirus
2: Mahutavus
3: Kaarditüüp
4: Video kiirusklass
5: UHS-kiirusklass
6: Video kiirusklass
1. 300 MB/s – Lugemiskiirus
See on andmete maksimaalne lugemiskiirus kaardilt, mis tavaliselt kirjutatakse kujul megabaiti sekundis (MB/s).
2000x
See on veel üks (pigem vananenud) viis väljendada maksimaalset lugemiskiirust. Identifikaatori „x“ võttis esimesena kasutusele Lexar ja hiljem on ka mitmed teised mälukaarte tootvad ettevõtted seda tähistussüsteemi kasutama hakanud. Mida suurem on number sümboli „x“ ees, seda suurem on andmete maksimaalne lugemiskiirus mälukaardilt. „x“ ˇon võrdsustatud lugemiskiirusega 0,15 MB/s ning lihtsaim viis selle tähistuse teisendamiseks ühikutesse MB/s on korrutada „x“ ees olevat numbrit 0,15ga. Näiteks 2000x kaardi korral annab 2000 ja 0,15 korrutis tulemuseks 300 MB/s.
2. 128 GB – Mahutavus
Näitab kaardi mahutavust. Vanemaid SDHC kaarte võib leida mahutavusega vahemikus 16 kuni 32 GB ja SDXC kaarte 64 GB kuni 1 TB.
3. SD XC – Kaarditüüp
See on kaardi tüüp. Erinevat tüüpi kaardid kasutavad erinevaid salvestusformaate ja uuemad kaardid ei tööta vanemate kaardilugejatega.
4. V.90 – Video kiirusklass
Ppüsiva tagatud kirjutuskiirusega mälukaardi klassi tähis video salvestamiseks. Olemas on kaks erinevat kiirusklasside tähistust: UHS-kiirusklass ja video kiirusklass. Need kiirusklassid määratlevad pideva kirjutuskiiruse alampiiri: V6, V10, V30, V60 ja V90. Kiirusklass V6 tähendab seda, et mälukaardi pidev kirjutuskiirus peab olema vähemalt 6 MB/s, V10 puhul 10 MB/s, V30 puhul 30 MB/s jne. Kiirusklasside V60 ja V90 nõuetele vastavaid mälukaarte saab kasutada kõrge lahutuse ning 4K ja 8K kvaliteediga videote salvestamiseks ning kiirusklassid V10 ja V30 sobivad FullHD resolutsiooniga videote salvestamiseks.
5. II, UHS – UHS-kiirusklass
UHS on lühend inglise keelest (Ultra High Speed) ja viitab tehnoloogiale, mis võimaldab varasemast suuremat edastuskiirust SDHC (Secure Digital High Capacity) ning SDXC (Secure Digital Extended Capacity) mälukaartidel. Vanem UHS-I võimaldab edastuskiirusi kuni 104 MB/s, uuem UHS-II kuni 312 MB/s. UHS-II kiiruste kasutamiseks peavad kaamera ning kaardilugeja samuti seda tehnoloogiat toetama. UHS-II kaarte saab kasutada UHS-I seadmetes, nad töötavad madalama standardi kiirusega.
6. U3 – Video kiirusklass
Tähistab, kui kiiresti on võimalik mälukaardile salvestada. UHS klassifikatsioonis on kaks tähistust (U1 ja U3), mis näitavad minimaalset kirjutuskiirust, vastavalt 10 MB/s ning 30 MB/s.
Class 10
On vanem kiirusklassi tähistus, mis tagab, et kaardile saab kirjutada vähemalt 10 MB/s.